Správné přecházení silnice zvyšuje bezpečnost dětí

Speciální minikurz pro pedagogy olomouckých škol připravilo městské Centrum Semafor, které se zabývá dopravní výchovou. Pilotní seminář se minulý týden zaměřil na správné přecházení.

„Automobilová doprava se v poslední době kvůli opravám mostů a dalším investičním akcím hodně zahustila. Citelné je to na Masarykově ulici, kde děti přecházejí do Základní školy Zeyerova,“ uvedl vedoucí Semaforu Josef Línek.

Školy již dříve obdržely z Centra Semafor speciální Rady tety Pavlíny, což byl metodický návod, jak dětem vše nejlépe vysvětlit. Včetně odkazů na videa dostupná na serveru YouTube.

Motivací Semaforu je ulehčit pedagogům jejich práci. „Mnohem účinnější než e-mail je přímé seznámení s problematikou na semináři. Jsme dokonce schopni připravit seminář pro učitele na míru. Tak aby se týkal jejich školy a nástrah v jejich bezprostředním okolí. A dokonce jsme schopni s ním přímo na tu školu přijet,“ popsal lektor Semaforu Jan Řihošek.

Na pilotním semináři k bezpečnému přecházení byla i Štěpánka Dubová ze Základní školy Holice. „Učím na škole první pomoc, proto zastávám názor, že prevence je ze všeho nejdůležitější. Tady jsem si vlastně sháněla podklady pro další výuku a inspiraci na další videa a i reálné situace. Už podle toho, co jsem použila z e-mailu, to ve škole zafungovalo výborně,“ řekla učitelka.

Následná volná debata rozproudila další možnosti spolupráce. Pracovníci Semaforu a pedagogové si ujasnili, co si vzájemně mohou poskytnout. Většina z nich použije nové znalosti v prvouce nebo školních projektových dnech.

I přes snahu Semaforu a pedagogů je ale nejdůležitější výchova v rodině. Právě rodiče by měli vést své děti k bezpečnému přecházení. A děti by měly vědět, že bezpečným přecházením chrání samy sebe.

Zájemci o školící program (školy i jednotlivci) mohou kontaktovat vedoucího Centra Semafor Josefa Línka.

 

Příklady výukových videí:

 

Odkazy na výuková videa:

Více na www.centrum-semafor.cz

 

Zdroj: www.olomouc.eu

Sdílet

Dopravní podnik města Olomouce, a.s. Dopravní podnik města Olomouce, a.s.

Sídlo společnosti:
Koželužská 563/1, Olomouc
+420 585 533 111

Společnost Dopravní podnik města Olomouce, a.s., IČO 47676639, sídlo Koželužská 563/1, 779 00 Olomouc, je členem koncernu statutárního města Olomouc, kde statutární město Olomouc, IČO 002 99 308, se sídlem Horní náměstí 583, 779 11 Olomouc, vystupuje jako řídící osoba.

Najdete nás také na:

YouTube Instagram Twitter

Copyright © 2024 Dopravní podnik města Olomouce, a.s.

Realizace © WINTERNET s.r.o.